České Vína

Žádná rostlina není tak spjata s člověkem a jeho kulturou jako réva vinná. Réva vinná v České republice je charakteristická pro severní vinařskou oblast střední Evropy. Vlhký atlantský vzduch zpomaluje zrání, zvyšuje tvorbu aromatických a kořeněnných látek v bobulích. Originální charakter jim dodávají proměnlivé povětrnostní podmínky a různorodost půd to vyniká především při výrobě přívlastkových vín. Česká republika má dvě hlavní vinařské oblasti – Čechy a Moravu. Většina vinic se v současnosti  nachází na Morave. O kvalitě moravských vín a její špičkové úrovni svědčí významné mezinárodní ocenění. Vinařská oblast Morava se dělí na podoblasti Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou a vinařská oblast. Zajímavostí tohoto regionu jsou vesničky vinných sklepů, kde jsou soustředěny pouze vinné sklepy bez trvale žijících obyvatel. Čechy se dělí na podoblasti Litoměřickou a Mělnickou.

Znojemská vinařská podoblast

Znojemsko leží v dešťovém stínu Českomoravské vrchoviny tvořené prahorními útvary. Na jejich výběžcích zejména v severní části podoblasti vznikly kamenité půdy. V této oblasti se pěstují hlavně bílá vína s hlavní odrůdou Veltlínské zelené, popřípadě Sauvignon, Ryzlink rýnský a Müller Thurgau. Samozřejmě na své si zde přijde i milovníci červeného vína, z červených vín je zde nejrozšířenější Svatovavřinecké víno.

Mikulovská vinařská podoblast

Mikulovská vinařská podoblast je jedním z center vinařství v České republice i díky rozloze.  Víno se zde pěstuje na více než 2,5 tisících hektarech vinic. Centrem této oblasti je město Valtice. Na vápenitých půdách v okolí Pálavy vyzrává Ryzlink vlašský s nezaměnitelným charakterem osobité minerálnosti. Výbornou kvalitu mají i zdejší Rulandské bílé a Chardonnay. V hlinitějších půdách Dunajovických vrchů vzniká vynikající Veltlínské zelené.

 

Velkopavlovická vinařská podoblast

 

Doma jsou tu zejména modré odrůdy, vysazovány jsou především na půdách s vysokým obsahem hořčíku. V této podoblasti je zaregistrován největší počet vinařů v ČR. Tato krajina je srdcem produkce červených vín na Moravě. Nejrozšířenější odrůdou je Svatovavřinecké a Frankovka. Co se týče bílých vín, daří se zde hlavně odrůdám Tramín červený, Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský.

 

Slovácká vinařská podoblast

Slovácko leží na jihovýchodě Moravy a má velmi různorodé přírodní podmínky. Vlají zde ochlazující severovýchodní větry. Hlavními odrůdami jsou Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Rulandské šedé. Z modrých odrůd je to Frankovka a Zweigeltrebe.

Litoměřická vinařská podoblast

V listině z roku 1057 můžeme najít informace o darování vinic i s vinaři kostelu svatého Štěpána v Litoměřicích. Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách. Podloží těchto vinic je často čedičového původu, v nižších oblastech vápenité. Dobře se zde daří odrůdám Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Müller Thurgau, Rulandské modré, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.

Mělnická vinařská podoblast

Mělnické vinice leží většinou na vápenitém podkladu. Půdy jsou lehčí, záhřevné a poskytují výborné podmínky pro pěstování modrých odrůd. V 16. století byla mělnická červená vína velmi ceněna, zejména Rulandské modré bylo vyhlášené pro svou lahodnou chuť. Postupem času se začalo s pěstováním Ryzlinku rýnského a Sylvánského zeleného. Dnes se na většině vinic pěstuje Müller Thurgau.