Slovenské vína

Víno má na Slovensku dlouhou tradici – předpokládá se, že pěstování révy zde už bylo před více než 2700 lety a má nejen ekonomický, ale i bohatý společenský rozměr. Tato země je z přírodního hlediska velmi rozmanitá. Na základě různých odlišností ve složení půdy se Slovensko rozděluje na šest vinařskych oblastí – Malokarpatská, Južnoslovenská, Nitrianska, Středoslovenská, Východoslovenská a Tokajská.

 

Malokarpatská vinařská oblast

 

Jedná se o historicky nejstarší a nejrozsáhlejší oblast pěstování révy. Vinice zde leží na sluncem přehřátých jižních svazích Malých Karpat, jsou charakeristické zejména svou rozmanitostí půd a širokou škálou pěstovaných odrůd. Malokarpatská vinařská oblast je většinovým producentem hroznů na výrobu bílých vín. Nejpěstovanější odrůdou je Veltlínské zelené, dále zde najdete Ryzlink vlašský a Frankovku.

 

Južnoslovenská vinařská oblast

Tato oblast se nachází v nejjižnější části Slovenska. Rozděluje se na dvě odlišné podoblasti. Západní část se rozprostírá na fluviálnych sedimentech Dunaje a poskytuje podmínky především vhodné pro produkci vín nižší kvality. Naopak, východní část poskytuje vhodné podmínky pro pěstování odrůd náročných na teplo a sluneční svit. Vinohrady jsou vysazeny na kvalitních sprašových pahorkatinách Podunajské nížiny. Jsou zde jednoznačně nejlepší podmínky k pěstování hroznů vhodného pro výrobu vysoce kvalitních červených vín, jako je například Cabernet Sauvignon. Najdete zde i Frankovku, Pinot Noir, Svatovavřinecké, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Pinot blanc a Chardonnay.

 

 

Nitrianska vinařská oblast

Nitranská vinařská oblast má bohatou historii, právě z oblasti Nitry se zachovaly nejstarší historické důkazy o existenci vína na Slovensku. Vyznačuje se snad nejrůznorodějšími přírodními podmínkami, ale také pestrými půdními a makroklimatickými podmínkami. Díky tomu se zde mohou pěstovat odrůdy s vysloveně odlišnými požadavky na prostředí. Vína se vyznačují autentičností a dosahují vysokou kvalitu. Najdete zde odrůdy jako jsou Pinot blanc, Pinot gris, Sauvignon, Müller-Thurgau, Tramín červený a Frankovka, Svatovavřinecké, Ryzlink, Pinot noir a Semillon.

Středoslovenská vinařská oblast

Nemůžeme říci, že by tato vinařská oblast byla nejproduktivnější oblastí, ale její jižní svahy dokáží pro hrozny zajistit dostatek slunečního svitu a současně chrání révu před nebezpečnými jarními mrazy. Tím ji předurčují na vhodnou oblast pro pěstování kvalitní suroviny. Oblast je známá svou vulkanickou půdou. Tato půda umožnuje vytvářet vína s výraznou mineralitou a bohatou chutí. Ve velkém zde najdete Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Ryzlink, Müller-Thurgau, Pinot blanc nebo Chardonnay.

Východoslovenská vinařská oblast

Východoslovenská vinařská oblast se rozprostírá na mírných svazích pohoří Vihorlat a zvlněném okraji Východoslovenské nížiny. Vinice sahají až do nadmořské výšky 180 m.n.m a patří do oblasti s největší větrnosti. Střídají se zde půdní typy – těžké jílovito-hlinité, fluvizeme až lehké písčité půdy. Tyto půdy ovlivňují kvalitu budoucího vína. Rozšířené je hlavně pěstování bílých moštových odrůd Müller-Thurgau, Ryzlink vlašský a modrých odrůd Frankovky. Kromě nich se zde pěstuje Sauvignon, Veltlínské zelené, Tramín červený, Cabernet Sauvignon a Svatovavřinecké.

Tokajská vinařská oblast

Malá, ale mocná oblast Tokaj patří mezi nejvýznamnější vinařské oblasti na světě. Rozkládá se v povodí řeky Bodrog, přestože je součástí většího tokajského regionu, jehož hlavní část se rozprostírá na území Maďarska, na slovenské straně jí patří 908 hektarů. Patří jí tak titul nejmenší vinařská oblast na Slovensku. Tokaj patří k pěti oblastem na světě, v nichž lze vypěstovat hrozny na výrobu přírodně sladkých vín. Výhradně se zde pěstuje pouze Muškát žlutý, Lipovina a Furmint. Tyto odrůdy jsou schopny vytvářet tzv. cibéby, ve kterých se nahromadí cukr, který nám dává to nejlepší bílé, sladké, tokajské víno. Víno dozrává v tufových sklepích, které májí mimořádně příznivé účinky na jeho chuť a kvalitu.